Foto: Shutterstock

Soda bikarbona, sastojak gotovo svake kuhinje, ima široku primenu u domaćinstvu, ali i niz blagotvornih dejstava po zdravlje, pa čak i izgled.

Šta je soda bikarbona?

Soda bikarbona je natrijum hidrogenkarbonat (NaHCO3) ili natrijum bikarbonat. Najčešće se pojavljuje kao čvrsta supstanca, ali i kao beli fini prah koji ima blago slan alkaln ukus.

Dok stručnjaci svakog dana istražuju dejstvo i lekovitost sode bikarbone, u narodu je već poznata kao “lek za sve”. Spisak bolesti ili stanja kod kojih se soda bikarbona može koristiti kao pomoćno sredstvo u lečenju sve je duži. Pomaže u smanjivanju želudačne kiseline, koristi se protiv nadimanja, gasova i zatvora, može pomoći kod bolnih hemoroida ili kandide u crevima, a pomaže i ukoliko imate gljivice na noktima, psorijazu, ekscem, afte u ustima, giht i artritis.

Ukoliko nemate nikakav zdravstveni problem, ovaj prah svakako treba da imate u kuhinji, jer se njegova primena ne završava samo na ublažavanju zdravstvenih tegoba. Soda bikarbona vam može pomoći da kuća blista, podjednako koliko vam može pomoći da imate nablistaviji osmeh.

Medicinska i obična soda – u čemu je razlika?

U poslednje vreme često čujemo termin medicinska soda ili farmaceutska soda. Takođe, u prodaji možete naći sodu bikarbonu sa naznakom medicinska i napomenom da ona ne sadrži aluminijum. Međutim, ukoliko pročitate pažljivo sastave medicinske i “obične” sode bikarbone koja se kupuje u prehrambenim prodavnicama videćete da ni jedna ni druga soda ne sadrže aluminijum i da je sastav potpuno isti.

Foto: Shutterstock

Zapravo obe vrste sode se dobijaju na isti način i istim hemijskim postupkom, ali razlika je samo u finoći i čistoći sode. Medicinska soda bikarbona je prečišćenija od soli i smatra se finijom sodom.

Soda bikarbona kao lek

Soda bikarbona pomaže u održavanju nivoa ph vrednosti u telu do čijeg narušavanja može doći kao posledica loše ishrane. Neravnoteža ph ometa ćelijske aktivnosti i ćelijske funkcije, pogotovo ako ph nastavi da pada. Preterano kiseli pH vodi ka ćelijskom propadanju, što na kraju vodi do ozbiljnih zdravstvenih problema, poput kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, osteoporoze i karcinoma.

Foto: Shutterstock

Soda bikarbona može da se uzima preventivno, ali može biti i terapija ili dodatak glavnoj terapiji. Može se koristi sama ili u kombinaciji sa drugim sastojcima.

Lekar vam može prepisati natrijum bikarbonat koji se tada daje u obliku tablete ili praha (oralno), a može se uzimati i putem infuzije. Pomaže aktivnost pankreasa za koju se zna da proizvodi najviše bikarbonata i koja je odgovorna za proizvodnju insulina.

Soda bikarbona za urinarne infekcije

Urinarne infekcije praćene neprijatnim peckanjem u mokraćnom kanalu su čest problem sa kojim se najčešće susreću žene. Soda bikarbona i ovde može biti od koristi zbog svojih alkalnih svojstava, jer neutrališe kiselost urina i na taj način pomaže kod bakterijskih infekcija urinarnog trakta.

Za napitak koji će vam pomoći u borbi sa ovom napornom infekcijom potrebno je da u 2,5 dl vode dodate 1 kašičicu sode bikarbone, i dobro promešate. Popijte celu čašu, a najbolje je da to učinite čim se probudite.

Sodu bikarbonu nemojte koristiti u kontinuitetu duže od nedelju dana.

Lek za hemoroide

Zbog svog antibakterijskog delovanja soda je prirodan lek za hemoroide. Za olakšavanje bola koji uzrokuju hemoroidi možete napraviti kupku od pet kasika sode bikarbone, jedne kašikom kuhinjske soli i nekoliko kapi eteričnog ulja lavande.

Druga opcija je obloga od sode bikarbone koju ćete pripremiti tako što ćete i 1 dl vode staviti 2 grama sode da se otopi. U dobijeni rastvor umočite vatu i stavite je na obolelo mesto. Drzite 30 minuta, pa stavite novu oblogu.

Rešenje za problem zatvora

Ukoliko ste se nekada u životu susreli sa zatvorom znate da ovo nije ni malo prijatno stanje. Soda vam može biti od pomoći i u ovom slučaju, ali samo privremeno i trenutno, jer je za duži problem zatvora možda potrebno posetiti lekara i reguslisati ishranu.

Ako vam je potrebno trenutno rešenje, probajte oralno konzumiranje sode bikarbone. Izazvaće podrigivanje što se dovodi u vezu sa smanjivanjem gasova i olakšanjem kod zatvora.

Soda bikarbona za želudac

Soda je broj jedan pomoćno sredstvo za borbu protiv nadimanja i gasova i oduvek koristila za regulisanje želudačne kiseline. Pošto je sastav sode bazni ona trenutno deluje na želudac i skoro odmah smanjuje želudačnu kiselinu.

Foto: Shutterstock

Sodu ne bi trebalo da koristite duže od sedam dana u kontinuitetu u dozi od pola kašičice dva puta dnevno zato što bi mogli da poremetite ph vrednost želuca, što bi dovelo do više štete nego koristi. Međutim, ako imate posla sa gastritisom ili čirem na želucu možda je potrebno da posetite lekara.

Soda bikarbona za zapušen nos

Zapušen nos je čest simptom prehlada, alergija ili blokade sinusa. Slan rastvor, koji se može napraviti od sode bikarbone, može biti od velike pomoći u borbi sa zapušenim nosem.

Za ovaj fiziološki rastvor, koji mogu koristiti i odrasli i deca, potrebno vam je samo nekoliko sastojaka. U 200 ml vode sipajte pola kašičice morske ili kuhinjske nejodirane soli i četvrtina kašičice sode bikarbone. Najbolje bi bilo da koristite destilovanu vodu, ali ako je nemate možete i prokuvati vodu sa česme. Vodu prokuvajte tri minuta, pa dodajte so i sodu bikarbonu i i mešajte dok se sastojci ne rastope. Potom ostavite da se prohladi.

Da li je soda bikarbona dobra za želudac?

Da, soda bikarbona može biti od velike koristi za želudac budući da se odvajkada koristi kao glavno sredstvo za suzbijanje nadimanja i regulisanje želudačne kiseline, prvenstveno zbog svojih alkalnih svojstava.

Soda bikarbona u kombinaciji sa limunom može se koristiti i za čišćenje organizma od toksina i kiselosti.

Iscedite sok od pola limuna pa dodajte jednu kašičicu sode bikarbone. Prelijte mešavinu sa 2,5 dl vode i popijte na prazan stomak sedam dana za redom. Napravite pauzu od dve nedelje pa ponovite.

Kada je reč o konzumiranju sode za probleme sa želucem važno je da da ne bi trebalo da je koristite u kontinuitetu duže od sedam dana jer možete poremetiti ph vrednost želuca i tako napraviti više štete nego koristi. Ukoliko imate ozbiljnije problem sa želucem, poput čira na želucu ili gastritisa najbolje bi bilo da posetite lekara.

Izbeljivanje zuba sodom bikarbonom i limunom

Soda bikarbona se takođe pokazala odlično kao sredstvo za održavanje oralne higijene, a uz pomoć nje možete i da izbelite zube.

Postoji više načina za to, ali najjednostavnije je da blago vodom navlažite četkicu za zube, a zatim je umočite u prah sode bikarbone. Perite zube temeljno, oko dva minuta, a potom isperite usta.

Još jedna od čestih kombinacija je mešavina sode bikarbone i soka od limuna. Smesu ova dva sastojka nanesite na zube, sačekajte tri minuta i potom isperite hladnom vodom. Ova smesa može biti odlična zamena za pastu za zube ili vam može poslužiti za ispiranje usta kod afti ili upale grla.

Ako imate loš zadah, probleme sa desnima i zubima soda je odlična preventiva i pomoć kod ovih tegoba.

Soda i med za kožu

Soda bikarbona ima svoju primenu i kada je reč o negovanju kože. Jedan od popularnih i efikasnih načina je piling na bazi sode i meda koji će vašem licu vratiti svežinu.

Za ovaj piling potrebne su dve kašičice sode bikarbone, sok od pola limuna i dve kašičice meda. Napravite pastu od ovih sastojaka i nanesite na lice. Ostavite da deluje, a zatim isperite masirajući lice lagano kružnim pokretima.

Med i limun imaju inflamatorna, odnosno antiupalna, dejstva na kožu, a granulice iz sode bikarbone nežno masiraju i pomažu u skidanju mrtvih ćelija sa lica.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar